Vissza a főoldalra
TELEFON: 06-70-620-8744
TEL: 06-70-620-8744
  • Vissza a főoldalra

Koprabogár irtás

Koprabogár irtás


koprabogár irtás Budapesten és Budapest környékén

A koprabogár irtás házilag nehézkes és költséges, mert a háztartási rovarirtó készítmények nem rendelkeznek kellő hatástartóssággal és gyenge mint kontakt szer.

Továbbá a a koprabogár rejtett életmódot folytat. A petéket hozzá férhetetlen helyekre a bútorok közé és egyéb elzárt és takarítás szempontjából megközelíthetetlen részekre teszik. Épp ezért az irtásnál kérje mindig szakember segítségét. A fertőzöttség akkor mondható nagyobb mértékűnek amikor a koprabogarak már a konyhán kívül helyiségekben is megjelentek.

A koprabogár irtására, rovarirtásra kérjen ajánlatot rovarirtó szakembertől!

Egyre gyakoribb a lakásokban a bogár, ami veszélyesebb az egereknél is!


khapra beetle
koprabogár

A koprabogár átlagosan kifejlett imágójának mérete 0,5-3 mm, fej, tor rész sötétbarna és potroha világosbarna színű ovális apró testű rovar. Rendkívül agresszív invazív raktári kártevő, amely már a lakások konyháiban és egyéb élelmiszer tároló (spájz) helységeiben felbukkanó rovar. Az esetek nagy többségében passzív úton valamilyen élelmiszer alapanyagban vagy más száraz árúban pl. liszt, csokoládé, mogyoró,cukor kerül be a lakások konyháiba, pete vagy lárva formában. A lárvák képesek vándorolni és hűvös helyeken hosszú ideig képes túlélni inaktív azaz diapauza állapotban. Átlagosan a kifejlett rovar 100 petét rak és a petékből 30 nap alatt kifejlődnek az utódok.


Előfordulási hely, élettér

A koprabogár előfordulása jelentős mezőgazdasági és városi környezetben egyformán. A koprabogár a lakásban a konyhában tűnik fel először, hosszúkás levedlett lárvabőr formában vagy már kifejlett imágóként találkozunk vele. Bizonyos mennyiség fölött válik zavaróvá jelenlétük. Leginkább száraz élelmiszerek környezetében, konyhában, kamrában találkozhatunk vele.

A élelmiszer alapanyagok jó táplálék forrás a lárváknak és a kifejlett egyedek számára is. Esetekben könnyen összekeverik az ágyi poloskával, mert csípéshez igen hasonló harapásokat ejt az alvó egyéneken. Sajnos a harapás, mint jelenség nem ritka, mert a raktári kártevő bogaraknak rendkívül erős rágó szájszerve van. A rovarharapás, mint jelenség egy másik invazív rovar faj a harlekinkatica esetén is nagyon gyakori. Ezen rovarokról elmondható, hogy a szaporodás, peterakás idején válik viselkedésük agresszívé és támadóvá.

A koprabogár eredetileg Indiában őshonos, de ma, a kereskedelem segítségével, megtalálhatók az egész világon.

Az invazív rovarfajokat, a kártevők elleni védekezésben, biológiai módszerként alkalmazták először, a XX. század második felében. A biológiai védekezés lényege a természetes állat ellenség alkalmazása volt. Ez az eljárás a jól körülhatárolható területeken pl.: üvegházakban remekül működött, sőt oly annyira jól, hogy a természetes állat ellenségből mára agresszív kártevő lett. A probléma, hogy az invazív fajok előbb könnyen bekerülnek, majd utóbb túlsúlyba kerülhetnek az adott területen.

Túlszaporodásukkal komoly gazdasági károkat okoznak a környezetben. A területen élő őshonos rovar fajokat elpusztítják, egymást, de akár saját utódaikat is felzabálják táplálék hiánya esetén. Igaz kisebb mértékben ugyan, de a lakásban is ez a folyamat játszódik le, bekerülés esetén. Azokon a helyeken területeken ahol az átlag hőmérséklet évi 4 hónapon át 20 C fok felett van, képesek megtelepedni és elszaporodni. Egy lakás konyhája pont ilyen, ideális esetben ha a megfelelő táplálék források is rendelkezésre állnak. A koprabogár mindenevő, növényi és állati eredetű terméket egyaránt fogyaszt és károsít.


Életmód

A koprabogár hosszú hónapokig kibírja táplálék nélkül és könnyen telel át, pete vagy lárva alakban. Az ágynemű tartóban, spájzban vagy a kamrában. 20 fok alatt a fejlődése lelassul, növekedése megáll. Gyakori jelenség még a lakásokban, hogy a parketta alatt a fejlődik. Minden akár a parketta tömítéséhez használt rozsliszt táplálékul szolgál a koprabogár számára. Ürülékével szennyezi ételünk alapanyagait, ezzel allergizál. A lárvabőr véletlen szerű lenyelése esetén, a nyelőcső falán ha megakad, drót lenyeléséhez hasonlító, nagyon erős fájdalmat eredményez.


Koprabogár, Kaprabogár, Khapra Beetle,
Trogoderma granarium: az éhesbogár

A koprabogarat manapság mindenhol ismerik és a világ 100 legveszélyesebb invazív kártevője között emlegetik. Ám bizonyos források az állítják, nincs a világnak jelen pillanatban veszélyesebb kártevője, mint ez az apró óriás.

A rovar Indiában volt őshonos és 1898 jegyezték fel először. Először a fűszerekkel terjedt a világban a kereskedelem segítségével. 1953-ban megjelent az USA-ban (khapra beetle) és a becslések szerint 15 millló dollárnál is többe került a védekezés ellenük akkori kötlségvetéssel. E rovar fokozott táplálék igénye, éhsége a legnagyobb veszélye.

Eddig a betárolt gabona veszedelmes kártevője volt és ezért hallhattunk róla, mára viszont az éghajlat változása miatt bármikor feltűnhet az otthonunkban és közvetlen környezetünkben. Rendkívül erős rágó száj-szervvel rendelkezik ezért képes szinte bármit megrágni és károsítani, lehet az növényi vagy állati eredetű késztermék, száraz élelmiszer, szemestermény, de akár átrágja az alufóliát is.

Elsősorban gabonafélékben, pillangósokban, olajos magvakban, fűszerekben és gyógynövényekben, szárított és aszalt gyümölcsökben, állati eredetű takarmányban, fehérje tartalmú gyógyszerekben, tésztában, tojásporban, tejporban, csokoládéban és kakaóban találkozhatunk vele. Az elszaporodásának és megtelepedésének kedvez a szakszerűtlen otthoni tárolás valamint a hosszú tárolási idő. A száraz élelmiszereinket otthonunkban tartsuk csavarosan zárható fém, üveg vagy műanyag tároló edényben. A tárolás lehetőleg fűtetlen jól szellőztethető kamra vagy pince helyiségben történjen.

Főként a lárvája károsít de a nőstény imágója is falánk természetű, rágószerve olyan erős hogy, az ember a harapását csípésnek érzékelheti. Reggelre pénzérme nagyságú duzzanat keletkezhet a ilyen harapás helyén. Ezen azért lehetséges mert az imágónak a peterakás a legfőbb funkciója és feladata és hogy, védje territoriumát.

A lakásban képes a hagyományos parketta tömítésére használt rozslisztből másnéven csírizből táplálkozni, valamint a parketta eldugott réseiben áttelelni. A nőstény petéit közvetlenül a táplálékra felületére helyezi és a lárvák már két hét után táplálkoznak, így aktívabbak fénymentes közegben tartózkodnak. Bábjai fénytől védett helyen legtöbbször rejtett zugokban a régi lakásokban például a parketta szegély alatt vagy az ablaktokban, a modern lakások esetén az ágyrácsán vagy a matracok alján vehetők észre.

Sok esetben passzív úton élelmiszerekkel kerülhet be a konyhánkba pete, lárva báb állapotban. Imágója repül így nyáron aktív úton is otthonunkba tévedhet, a szellőztetés ideje alatt. Legújabb észrevételek alapján a jó minőségű pamut anyagú kelméket és textíliát rágásával károsítja, egyszerű szimetrikus lyukat rágva, az anyag felüleltén.

A magashőmérséklet és a túlságosan alacsony is kedvezőtlenül hat rá.A hidegtűrő képessége valamint az enyhe teleknek köszönhetően hazánkban is kedvező életfeltételekre talált. A tartós hideg hatására imágója elpusztul viszont petéi, lárvái, bábjai fejlődése leáll. Ekkor a rovar egy fakultatív diapauza állapotba kerül, de meleg hatására kifejlődésük ismét folytatódik. Az imágó teljes kifejlődési ideje 1-6 hónap de a hőmérséklet függvényében akár 1 év is lehet.

Azokban a lakásokban jelenthet gondod ahol hagyományos parketta burkolat még párnafán van és bútorok valamint az ablaktokok részben vagy egészben igazi fából vannak. Kedvező a kaprabogárnak abban a lakásban ahol nem lehet vagy nem szoktak kereszthuzatos szellőztetést végezni. A moderrn lakásokban szintén megjelenehet például amikor rosszul tárolják a száraz élelmiszereket.


Ha a koprabogarak irtásával kapcsolatban vagy a koprabogár témakörében bármilyen további kérdése van, kérem keressen bizalommal!

  • Telefon: 06-70-620-8744
  • Email: iroda@rovarirtas-kartevomentesites.hu
Rovarirtás és kártevőmentesítés
©